آزمون جامع فارسی (آجفا)

 

آجفا (ājfā = آزمون جامع فارسی) آزمونی است که از دانشجویان جامعه المصطفی العالمیه پس از گذراندن واحد‌های درسی دوره دکتری و پیش از امتحان جامع گرفته می‌شود.
تنها کسانی مجاز به شرکت در امتحان جامع و تصویب موضوع پایان‌نامه دکتری خواهند بود که آجفا را با موفقیت بگذرانند.

آجفا به‌گونه‌ای طراحی شده است که هر چهار مهارت زبانیِ(خواندن، نوشتن، شنیدن و گفتن) داوطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. این آزمون در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار می‌شود:

الف) آزمون کتبی

این آزمون از دو بخش تستی و تشریحی تشکیل می‌شود که آزمون تستی ۴۰ و آزمون تشریحی ۱۰ نمره دارد:

۱) آزمون تستی(آزمون خواندن)

آزمون تستی شامل ۸۰ پرسش چهارگزینه‌ای است. این پرسش‌ها شامل مواد زیر است:
۱. درک واژگانی؛ ۲. درک متن؛ ۳. درک دستوری

۲) آزمون تشریحی(آزمون نوشتن)

در این آزمون از داوطلب خواسته می‌شود در باب یکی از موضوعات پیشنهادی دست‌کم ۲۵۰ واژه بنویسد.

ب) آزمون شفاهی(مصاحبه)(آزمون شنیدن و گفتن)

این آزمون به صورت گفتگوی رو‌ در رو برگزار می‌شود و هدف از آن افزون بر سنجش توان کلی داوطلب در زبان فارسی، سنجش مهارت شنیداری و گفتاریست. آزمون شفاهی ۵۰ نمره دارد.

نمره قبولی

نمره قبولی در آزمون کتبی ۳۰ است. داوطلب در صورتی می‌تواند در آزمون شفاهی شرکت کند که در آزمون کتبی نمره قبولی را کسب کرده باشد. نمره قبولی در آزمون شفاهی نیز ۳۰ است. جمع نمره داوطلب در دو آزمون می‌باید حداقل ۶۰ باشد.

تبصره: در صورتی که داوطلب در آزمون کتبی نمره قبولی نیاورد اما نمره او حداقل ۲۵ باشد می‌تواند به طور مشروط در آزمون شفاهی شرکت کند. مجموع نمرات کتبی و شفاهی چنین افرادی باید حداقل ۶۰ باشد.

 

زمان برگزاری

آجفا در هر سال دو بار(شهریور و اسفند) برگزار می‌شود.

فراخوان امتحان تنها از طریق مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی و در سایت ویژه این مرکز اعلام می‌شود و داوطلب موظف است از طریق سایت مذکور ثبت نام کند.

منابع آزمون

به صورت معمول، در آزمون‌های مختلف زبان مانند تافل، منبعی اعلام نمی‌شود و شرکت‌کنندگان باید در سطح آزمون زبانی، اطلاعات کافی و مناسبی داشته باشند.
با این حال مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی برای برگزاری آجفا(آزمون جامع زبان فارسی) اقدام به معرفی چهار منبع آموزشی کرده است که از این میان، دو منبع به نام‌های مثلث ایمان و سلوک عارفان، به صورت کتاب الکترونیکی(پی.دی.اف) و دو منبع به نام‌های سامان سخن(اثر دکتر مهرآوران) و مهارت در نوشتن(اثر دکتر اسکندری) به صورت کتاب چاپی است.
داوطلبان محترم می‌توانند منابع آزمون آجفا را از فروشگاه اینترنتی محصولات مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خریداری کنند:

فهرست منابع آزمون آجفا

خرید و دانلود کتاب الکترونیکی «مثلث ایمان»
خرید و دانلود کتاب الکترونیکی «سلوک عارفان»
خرید کتاب سامان سخن نوشته محمود مهرآوران
خرید کتاب مهارت در نوشتن نوشته بهاء الدین اسکندری

 

شرایط ثبت نام در آزمون آجفا

۱. دارای کد تحصیلی جامعه‌المصطفی
۲. دارای مدرک کارشناسی ارشد و مشغول به تحصیل در رشته‌های دکتری
۳. پرداخت هزینه ثبت نام

تبصره ۱: مبلغ واریزی اجباری، ویژه ثبت نام آزمون و معادل ۱۰۰ هزار تومان است. این مبلغ به هیچ عنوان بعد از ثبت نام برگشت داده نمی‌شود.

تبصره ۲: هزینه کلاس‌های تقویتی ۱۰۰ هزار تومان و حد نصاب شرکت‌کنندگان در کلاس‌های تقویتی حداقل ۳ نفر است. در صورتی که تعداد شرکت‌کنندگان به حد نصاب نرسد، کلاس تقویتی برگزار نمی‌شود و مبلغ واریزی برای کلاس‌های تقویتی برگشت داده می‌شود. مگر برای کسانی که هزینه کامل کلاس را (به صورت فردی) پرداخت نماید. هزینه برگزاری کلاس به صورت فردی بعداً به صورت تلفنی اعلام خواهد شد.

پرداخت هزینه و ثبت نام در آزمون آجفا

بدون دیدگاه