مراسم افتتاحیه

پانزدهمین همایش «غدیر از دیدگاه اهل سنت»، روز ۱۴ شهریور ماه ۹۶ با حضور بیش از ۴۰۰ نفر از طلاب و دانش پژوهان جامعه المصطفی از ۷۰ ملیت جهان در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.
این مراسم که به همت مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی و با تمهیدات و مساعدت‌های نمایندگی جامعه المصطفی تبریز و نیز با مشارکت طلاب و اساتید نمایندگی‌های تبریز، اصفهان و مشهد برگزار شد، با طنین نوای دلنشین وحی توسط جناب آقای منهاج کاشف از کشور پاکستان آغاز شد.
سپس حاضرین ضمن زمزمه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، با قیام در مقابل پرچم، ادای احترام کردند.
در ادامه ضمن پخش نماهنگی، حاضران و میهمانان همایش با تاریخچه همایش‌های برگزار شده تاکنون توسط این مرکز، آشنا شدند.

 

سخنرانی ریاست دانشگاه تبریز

در ادامه ریاست محترم دانشگاه تبریز جناب آقای دکتر پورمحمدی ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، عید غدیر را خجسته روزی دانست که باید آن را به تمام مردمان جهان و پیروان ادیان تبریک گفت.
وی با بیان این که همه ادیان الهی مقدمه ای برای ظهور و بروز دین مبین اسلام بودند، خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنیم که پانزدهمین همایش بین المللی غدیر از دیدگاه اهل سنت که به همت جامعه المصطفی العالمیه شکل گرفته، در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.
دکتر پور محمدی تأکید کرد: امیدوارم با همت شما عزیزان، وحدت اسلامی ظهور و بروز حقیقی به خود یافته در راستای نهادینه‌سازی وحدت مسلمین گام های موفق تری برداریم و در مقابل دسیسه های شوم دشمنان اسلام خود را مقاوم نماییم.

ارائه گزارش و خیرمقدم ریاست المصطفی واحد تبریز

حجت الاسلام والمسلمین بخت آور، نماینده جامعه المصطفی در تبریز، در ابتدای پانزدهمین همایش بین المللی غدیر از دیدگاه اهل سنت ضمن خوش آمدگویی به هجرت کنندگان برای درک معارف ناب الهی، تصریح کرد: ۷۰۰ سال پیش، قبل از پیدایش دانشگاه در غرب، معهد ربع رشیدی در تبریز به نام رشیدالدین فضل‌الله همدانی با دانشکده ها و رشته های مختلف راه اندازی شده بود که بالغ بر ۶ هزار نفر استاد و دانشجور از کشورهای مختلف اعم از هند و چین و مصر و شام را پذیرش می کرد.
وی گزارشی از فعالیت‌های نمایندگی جامعه المصطفی ارائه کرد و اظهار داشت: نمایندگی جامعه المصطفی در تبریز پذیرای گروه کثیری از طلاب و دانش‌پژوهان کشورهای همسایه شمالی ایران بوده، در حال ارائه معارف ناب الهی به این عزیزان است.
رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در تبریز با تأکید بر این که امیدواریم در آینده بتوانیم به پشتوانه افتخارات تاریخی تبریز، هزاران نفر را از جای جای عالم در این دیار علمی و فرهنگی پذیرا شویم، در ادامه اظهار داشت: موضوع گرایشی این اجلاس نگاه به غدیر از دیدکاه اهل سنت است، که به صورت مشترک برگزار شده است.
ایشان افزود: افتتاحیه اجلاس با حضور شما عزیزان در حال برگزاری بوده، در دو روز آینده نیز بیش از ۲۰ نفر از اساتید کارگاه های مختلفی را برگزار خواهند کرد.
وی به تبریز ۲۰۱۸ جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده، حضور المصطفائیانی بالغ بر ۷۰ ملیت جهان می تواند ظرفیت جدیدی را در این حوزه ایجاد نماید.
نماینده جامعه المصطفی در تبریز ضمن تاکید بر استفاده حداکثری از مطالب ارزشمند این اجلاس اظهار داشت: قدم هایی که در سراسر جهان به همت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی، در سراسر عالم برداشته شده و هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، سبب شده معارف و فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) به سرعت در سراسر دنیا نشر پیدا کند.
حجت الاسلام والمسلمین بخت آور در پایان تصریح کرد: زوایای این روشنگری در عصر حاضر در سراسر جهان مشهود بوده، فعالیت ده ها نمایندگی جامعه المصطفی در سراسر جهان خود نشانی از این موضوع است.

سخنرانی ریاست مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین کارگر، رئیس مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، در پانزدهمین همایش غدیر از دیدگاه اهل سنت، ضمن ارائه گزارشی اجمالی از روند برگزاری این همایش اظهار داشت: حضور علمای اهل سنت در همایش امسال برای نخستین بار، جلوه ای از وحدت مسلمین را به تصویر خواهد کشید.
وی خاطرنشان کرد: از این که همه نهادهای کلان شهر تبریز ما را در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این همایش یاری کرده‌اند، تقدیر و تشکر می کنیم.
وی در ادامه، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، خاطرنشان کرد: مرکز آموزش زبان، با بیش از ۳ دهه فعالیت برای طلاب از ملیت های مختلف جهان، در حوزه آموزش زبان و معارف اسلامی فعالیت می کند.
وی به گستره دانش آموختگی دانش پژوهان مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی المصطفی اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۹۲۰ طلبه و دانش‌پژوه در مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی در حال تحصیل بوده، بیش از ۱۳۰ نفر از اساتید در این مجموعه علمی و آموزشی فعالیت می کنند.

قرائت پیام ریاست محترم المصطفی

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین کارگر ضمن ابلاغ سلام آیت الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه قم و رئیس جامعه المصطفی العالمیه به این همایش، پیام ایشان به این همایش را قرائت نمود.
متن پیام آیت الله اعرافی را می‌توانید از اینجا مطالعه و دریافت کنید.

سخنرانی دکتر شبستری، معاون استاندار آذربایجان شرقی

در ادامه، معاون محترم استاندار آذربایجان شرقی به ایراد سخنرانی پرداخت. دکتر شبستری، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: دین اسلام دین معرفت برای تمام عالمیان است. وی به دسیسه های شوم دشمنان الهی اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه در جای جای میهن اسلامی گروهک هایی به نام دین و اسلام و یا پشتوانه استکبار جهانی بدترین فجایع اسلامی و انسانی را رقم زده اند تا چهره زیبای اسلامی را مخدوش نموده، اسلام را هراس‌انگیز معرفی نمایند.
دکتر شبستری به تربیت گروهک‌های افراطی توسط سرویس های اطلاعاتی استکبار جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: ایجاد تفرقه میان جهان اسلام و ایجاد تقابل میان کشورهای اسلامی از مهمترین اهداف دشمنان الهی است که بر اساس خط فکری انقلاب اسلامی و گفتمان ناب اسلامی این نقشه بر ملا شده ابتر ماند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که باید ریشه تفرقه ها و کدورت ها را بخشکانیم, اظهار داشت: متأسفانه در جای جای کره زمین گروه های افراطی علیه مسلمانان اقدام های فجیعی انجام داده، ارگان ها و سازمان‌های حقوق بشر و مدعیان حقوق بشر در عرصه بین المللی چشم‌ها و گوش‌های خود را بسته‌اند.
وی با بیان این که دشمنان الهی سعی دارند تا وحدت و اتحاد اسلامی را از میان بردارند اظهار داشت: همواره باید سعی کنیم خود را از فضاهای تفرقه آفرین دور نگه داشته، جامعه شیعی را در کنار جامعه سنی ترسیم کنیم و در جهت اعتلا و ترویج دین ناب اسلام قدم برداریم.
دکتر شبستری به ایجاد گروه‌های افراطی در میان شیعیان و اهل سنت اشاره نمود و اذعان داشت: باید هوشیاری بیشتری را در مراقبت از وحدت اسلامی از خود بروز و ظهور دهیم.
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی عدم پایبندی به اشتراکات اسلامی را از مهمترین بزنگاه های تفرقه آفرین در میان جوامع اسلامی عنوان کرد و ابراز داشت: باید با حفظ وحدت و مودت در مقابل دسیسه های ضد الهی دشمنان اسلام ایستادگی نماییم.
وی به تاکیدات علمای اسلامی بر حفظ اتحاد اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: جهان اسلام امروز تشنه وحدت و مودت اسلامی است و این مناسبت ها که به نام دهه ولایت نام گذاری شده، تنها بهانه‌ایی برای تحکیم امت اسلامی است تا جامعه ای پویا و متحد را به جهانیان عرضه نموده، الگوی موفقی از جامعه الهی باشیم.
دکتر شبستری در پایان ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش خاطرنشان کرد: از تمام تلاش و همت اتحاد آفرینان جامعه اسلامی به ویژه جامعه المصطفی تقدیر و تشکر می‌کنیم.

در ادامه برنامه، یکی از طلاب جامعه المصطفی واحد تبریز المصطفی به مناسبت ایام غدیر، شعری را در این زمینه قرائت کرد.

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین آقای میرزا جواد بنابی

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین آقای میرزا جواد بنابی به ایراد سخن پرداخت. ایشان بر لزوم شناخت عمیق نسبت به سیره علمای اسلام تاکید کرد.
وی به حدیثی از اهل بیت علیهم السلام اشاره نمود و اظهار داشت: تمام شیعیان موظف هستند تا به صورت عمیق نسبت به سیره اهل بیت علیهم السلام معرفت و شناخت داشته باشند.
ایشان با بیان این که شالوده اصلی اعتقادات ما شیعیان در کتاب های دینی علمای اسلامی بیان شده است که متأسفانه در بسیاری از موارد اطلاع اندکی از آنها داریم، اظهار داشت: علمای اسلام همت مثل زدنی را برای فهم سیره اهل بیت علیهم از منابع اسلامی اهتمام داشتند. علامه امینی بالغ بر ۱۰ هزار جلد از کتاب های علمای اهل سنت را جمع آوری کرده است.
مدرس حوزه علمیه با بیان این که جریان های تکفیری بسیاری از دستاوردهای وحدت آفرین جهان اسلام را هدف قرار داده اند، اظهار داشت: کتاب های فاخر و متون اسلامی که در بردارنده اعتقادات راسخ شیعیان است را باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم.
وی در ادامه به یکی از علمای گذشته جهان اسلام اشاره نمود و ابراز داشت: همه خلفای راشدین به جایگاه والای امیرالمؤمنین علی علیه السلام معترف بوده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین بنابی در پایان با تأکید بر این که تمام وجود اهل بیت علیهم السلام، الگوی متعالی برای تمام مسلمانان است، اظهار داشت: ابن ابی الحدید ادیب، متکلم، مورخ، شاعر و فقیه شافعی در رابطه با امام علی(علیه السلام) استعاره های ارزشمندی را به کار برده است.

سخنرانی ماموستا محمدی امام جمعه کرمانشاه

یکی از ویژگی های این همایش، دعوت از یکی از چهره های اهل سنت جهت سخنرانی در این همایش بود.
ماموستا محمدی، امام جمعه اهل سنت کرمانشاه که در ادامه در پانزدهمین همایش بین المللی غدیر از دیدگاه اهل سنت سخنرانی نمود، تصریح کرد: در شهر تبریز همایش با نام غدیر از دیدگاه اهل سنت ستودنی است.
وی با بیان این که حامل سلام گرم مردم استان کرمانشاه و پیام وحدت آفرین امت اسلامی هستیم، اظهار داشت: ذکر عنوان اهل بیت(علیهم‌السلام) در قرآن کریم، دارای منزلتی بزرگ است.
ماموستا محمدی به آیه «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» اشاره نمود و اظهار داشت: محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) تا حد رسالت پیامبر(ص) بالا رفته است.
امام جمعه اهل سنت کرمانشاه یتیم نوازی امیرالمومنین(ع) را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: شاعر اهل سنت در وصف امیرالمومنین علی(ع)، فاطمه زهرا(س) و اهل بیت(علیهم السلام) شعرهای بسیار شگفت‌انگیزی سروده است.
ماموستا محمدی در ادامه به احادیثی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره نمود و اذعان داشت: اسلام دین وحدت و مودت میان تمام مسلمانان است.
وی با بیان اینکه محبت و دوستی نسبت به اهل بیت(علیهم‌السلام) از مهمترین تأکیدات پیامبر اعظم(ص) است، خاطرنشان کرد: در متون روایی اهل سنت آمده است که جایگاه هیچ یک از اصحاب پیامبر اکرم(ص) همتراز امیرالمومنین علی(ع) نیست.
امام جمعه اهل سنت کرمانشاه به روایتی از امام جعفر صادق(ع) اشاره نمود و ابراز داشت: نباید دیوارهای بلند تفرقه را در جوامع اسلامی ایجاد نماییم.
ماموستا محمدی در بخش پایانی سخنان خود به فعالیت گروه های افراطی در جهان اسلام اشاره نمود و ابراز داشت: گروه‌های افراطی درون جهان اسلام مسلمان نبوده، هیچ شناختی از مبانی دین مبین اسلام ندارند.

سخنرانی آیت الله طبسی

سخنران پایانی روز اول این همایش، آیت الله طبسی، محقق و استاد حوزه علمیه قم بود.
آیت الله نجم الدین طبسی، واقعه غدیر را رویدادی ثابت شده در میان تمام علمای جهان اسلام از مذاهب مختلف اسلامی خواند به گونه ای که به حقیقت وقوع این واقعه مهم تاریخی هیچ شبهه‌ای را نمی توان وارد نمود.
آیت الله طبسی به روایتی از کتاب صحیح مسلم اشاره نمود و تصریح کرد: در کتاب صحیح مسلم در روایتی عنوان ولی برای خلیفه دوم به عنوان جانشین به کار برده شده است، در حالی که همین عنوان در مواجهه با امام علی علیه السلام به دوست تعبیر می گردد.
وی با تاکید بر این که واقعه غدیر قضیه‌ای شیعی نیست و متعلق به تمام جهان اسلام است، اظهار داشت: متأسفانه شیعیان تنها گروهی هستند که بیشترین بها را به این مهم می‌دهند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به این که واقعه غدیر رویدادی ثابت شده در میان تمام علمای جهان اسلام از مذاهب مختلف اسلامی است، تصریح کرد: سند حدیث غدیر در روایات بی‌شماری ذکر شده، به گونه‌ای که به حقیقت وقوع این واقعه مهم تاریخی هیچ شبهه‌ای را نمی توان وارد کرد.
وی با اشاره به این که در صحیح مسلم روایتی مبنی بر صحت حقیقت واقعه غدیر ذکر شده است، ابراز داشت: در روز غدیر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله، تا امامت صاحب العصر و الزمان(عج) جانشینان بعد از خود را به مردمان جهان ابلاغ نمودند.
وی با اشاره به این که اطاعت از علی علیه السلام اطاعت پیامبر و اطاعت نبی مکرم اسلام اطاعت از خداوند باری تعالی است، اظهار داشت: پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در روز غدیر قرآن کریم و اهل بیت علیهم را دو امانت الهی برای مردمان معرفی نموده، تمسک به ایشان را تنها راه سعادت عالمیان ذکر کردند.
وی در ادامه به روایاتی از اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس سنت الهی، زمین هیچ‌گاه نباید از حجت خداوند خالی باشد؛ لذا در روز غدیر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله این سنت الهی را به جهانیان ابلاغ کرد.
آیت الله طبسی اظهار داشت: بسیاری از علمای اهل سنت در کتاب‌های خود بر تبریک صحابه پیامبر(صلی الله علیه و آله) به علی علیه السلام اذعان نموده، این مهم را در کتاب های خود ثبت کرده‌اند.
وی در پایان با تاکید بر این که در همان روز غدیر توطئه‌هایی برای ابتر ماندن ابلاغ رسالت مهم پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) پایه ریزی شده بود، تصریح کرد: ابلاغ امامت مولی الموحدین علی علیه السلام در روز غدیر دستوری الهی بود که بر عهده نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) نهاده شده بود.
سخنران همایش در پایان ضمن ارائه تاریخچه ای از بزرگداشت عید غدیر در میان مسلمانان، خاطرنشان کرد: در گذشته عید غدیر به صورت باشکوه برگزار می‌شد و با برنامه هایی چون پیاده‌روی و قرائت نماز عید همراه می‌شد.

برنامه‌های روز دوم همایش

نشست تخصصی«بررسی خطبه های پیامبردر حجه الوداع»

دومین روز همایش «غدیر از دیدگاه اهل سنت» با نشست‌های تخصصی و موضوع «بررسی خطبه‌های پیامبر در حجه الوداع» با حضور اساتید محترم حجت الاسلام عبدالکریم بهشتی و حجت الاسلام سعید احمدی برگزار شد.

برگزاری کارگاه‌های پژوهشی

پس از نشست تخصصی، کارگاه‌های پژوهشی با حضور اساتید و طلاب با موضوعات «‌بررسی عدالت صحابه»، «بررسی حدیث ثقلین» و «بررسی حدیث خلفای اثنا عشر» برگزار شد.
در این کارگاه ها طلاب در ۱۴ گروه ۲۰ نفری با حضور دو نفراز اساتید برجسته علمی، به بررسی و تحقیق در رابطه با موضوع «غدیر» و با استفاده از منابع اهل سنت پرداختند.
هر کارگاه در کلاسی مجزا برگزار شد و اساتید در آن به ارائه مباحث علمی و موضوعات از قبل تعیین شده پرداختند.
طلاب دوره‌ معارف اسلامی با اساتید محترم حجج الاسلام امینی، سید محمد موسویان و سعید احمدی؛ و طلبه‌های دوره‌ی زبان فارسی با اساتید محترم حجج اسلام سعید شعبانی، عبدالرحیم مفتون، عبدالکریم بهشتی، ماندگار محمودی و آقای مسترحمی در کارگاه‌های روز اول شرکت کردند.

برنامه‌های روز سوم همایش

نشست روز دوم با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد. سپس مباحث علمی نشست با موضوع «بررسی حدیث غدیر» توسط اساتید نشست حجج‌اسلام امینی و بهشتی، با رویکرد نقلی مطرح شد.
پس از آن مطابق روال روز قبل، کارگاه‌های دانش‌افزایی تشکیل شد و طلاب در آن شرکت کردند. موضوع کارگاه‌های این روز، «بررسی حدیث غدیر» بود.

برنامه‌های روز چهارم همایش

«نشست تخصصی«ادله عقلی اثبات امامت»

سومین نشست پژوهشی پس از تلاوت قرآن کریم توسط یکی از طلاب، شعرخوانی جناب آقای حشمتی و سرود خوانی طلاب با کارشناسی حجت الاسلام و المسلمین سنجری و اجرای حجت الاسلام والمسلمین بهشتی، با موضوع «دلایل عقلی وجود امام» در حسینه اردوگاه الغدیر برگزار شد.
پس از اتمام برنامه، توسط اساتید و مسئولان از طلابی که در این همایش مقاله ارائه کرده بودند، تقدیر و تشکر شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *