گزارش پیاده‌روی اربعین – پاییز ۱۳۹۶

روزی غیر محتسبی نصیب شد و با راهیان اربعین همراه شدیم. راهی که به سمت نور بود و طول راه سرشار از شور و عشق.

مسافران این سفر عشق ظاهراً همانند حاجیان در سرزمین وحی احرام برتن ندارند اما بوریایی از لباس دلدادگی همه آنان را محرم کرده تا پا در این راه بگذارند و به سمت قبله عاشقان طی طریق کنند و بین الحرمین را مطاف خود قرار دهند.

 

اجتماع اربعین را بزرگترین اجتماع بشری ارزیابی می‌کنند اما این اجتماع نه تنها بزرگترین بلکه با کیفیت‌ترین اجتماع بشری هم هست؛

در این اجتماع از نوزاد یکی دو ماهه تا پیرمرد و پیرزن هفتاد هشتاد ساله، دیده می‌شوند. دراین اجتماع نه فقط ایرانی‌ها و عراقی ها که بسیاری ملیت‌های دیگر از افغان و هندی و پاکستانی و مصری و اروپایی و لبنانی و سعودی و آذربایجانی و کویتی و بحرینی و ترکیه‌ای و حتی اهل سنت سوری حضور دارند.

این اجتماع از کارگر و افراد فقیر و بی‌سواد تا استاد دانشگاه و تاجر و هنرمند و صاحب منصبان و افراد متمول را در خود جای داده است. به وفور افراد صاحب منصب و متمکن را می‌شود دید که به صورت ناشناس به زائران دیگر خدمت می‌کنند؛ از واکس زدن کفش گرفته تا جمع آوری زباله!

در این اجتماع، گذشت و ایثار مال امر دور از دسترس نیست و آنقدر همه چیز از طریق نذورات خصوصاً توسط خود عراقی‌ها به زائران تقد یم می‌شود که زائران بعضاً با کمترین هزینه ممکن این سفر را به پایان می‌رسانند.

زائران اربعین برای ایثار جان نیز آمادگی بالایی دارند و همین بس که با افزایش تهدیدات داعش، شوق رفتن به این سفر نیز افزایش یافته است.

در این سفر، مسیر و آب و هوای مناسب، شرایط بهداشتی، امکانات و هر آنچه می‌تواند برای یک گردشگر معمولی جذابیت داشته باشد، وجود ندارد اما همه این نکات، یک پیام مثبت بسیار مهم دارد و آن اینکه همه این میلیون‌ها انسان از ملیت‌های مختلف و اکثراً با پای پیاده فقط و فقط برای یک چیز پا در این راه می گذارند و آن جذبه و کشش حسین بن علی است!

این حسین کیست که عالم همه  دیوانه اوست؟

این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست؟

 

و این است آن سوال بزرگ و حرکت آفرین! آری وقتی حسین(ع)همه چیزش را برای زنده ماندن راه حق و دین پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) می دهد میلیون‌ها عاشق و دلباخته هم پیدا می‌شوند تا اینگونه برای زیارتش دلدادگی نشان دهند.

و سخن آخر، خطبه تاریخی زینب کبری(س) در شام و خطاب به یزید است: «به خدا قسم تو ذکر و شخصیت ما را محو نخواهی کرد؛ وحی ما را نابود و از بین نخواهی برد. تو به فرجام نخواهی رسید…».

 

آئین بزرگداشت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) چند سالی است که توسط جامعه المصطفی العالمیه با شرکت حداکثری طلاب، اساتید و کارکنان این مجموعه فاخر برگزار می‌شود. امسال نیز به حول و قوه الهی، بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با مسئولیت مراکز صفی، این برنامه به نحو شایسته برگزار شد.

مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی با اعزام ۱۶۸ نفر از طلاب ۳۷ ملیت‌ مختلف جهان، از تاریج ۹/۸/ ۹۶ تا ۲۱/۸/۹۶ به مدت ۱۲روز در این مراسم مشارکت کرد.

ثبت نام

ثبت‌نام طلاب متقاضی توسط آقای مصدق که به عنوان رابط این مجموعه معرفی شده بود، آغاز شد. با پیگری‌های انجام شده از طرف رئیس مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، مبلغ تعیین شده برای ثبت نام به نصف کاهش یافت و طلابی که توان پرداخت این مبلغ را هم نداشتند، باهزینه‌ای که خیّرین در نظر گرفته بودند، موفق به ثبت نام برای این سفر شدند.

پس از ثبت‌نام، کار اخذ ویزا برای زائران آغاز شد وبا پیگیری‌های انجام شده، صدور ویزا برای طلابی که برای اولین بار به این زیارت معنوی مشرف می‌شدند، به صورت رایگان انجام شد که هزینه آن توسط یکی از خیرین محترم تقبل شده بود.

تعداد ۴ دستگاه اتوبوس برای حمل ونقل طلاب به مرز شلمچه وبرگشت به قم آماده شد. همچنین باتوجه به تشرف طلاب به سامرا و کاظمین، تعداد ۴ دستگاه اتوبوس عراقی هم برای انتقال طلاب در آن طرف مرز آماده شد.

جناب آقای الحیّ از خیرین محترم، هزینه برگشت اتوبوس از کربلا تا مرز شلمچه را برای زوار اعزام شده از این مرکز تقبل کردند.

برای این سفر یک سبد فرهنگی شامل کارت چاپی زیارت امین الله، تسبیح، تعدادی کتاب و جزوه برای مطالعه در اتوبوس و پیشانی‌بند تهیه شد.

اقدامات صورت گرفته قبل از سفر

– برگزاری نمایشگاه اربعین( تصاویر، سخنرانی)

– نمایش فیلم‌ها و کلیپ‌های مداحی مخصوص اربعین، بعد از نماز عصر در ایام ثبت‌نام

– شرکت در برنامه پیاده‌روی آمادگی طلاب به سوی مزار مدافعان حرم واقع در بهشت معصومه قم

– برگزاری سخنرانی قبل سفر

– برگزاری جلسات توجیهی و ارائه توضیحات و تذکرات به طلاب

– برگزاری مسابقه حفظ زیارت اربعین

– برگزاری مسابقه کتابخوانی عزاداری حسینی

– بدرقه طلاب توسط اساتید و مسئولان مدرسه

فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته دراتوبوس‌ها

۱- جمع آوری صدقه

۲- قرائت زیارت عاشورا و امین الله

۳-سخنرانی و مداحی و سینه‌زنی

۴-پخش مداحی و روضه

۵- اجرای طرح ختم یک میلیون صلوات در طول سفر

اماکن وزیارتگاه‌هایی که طلاب مشرف شدند

۱- مرقد مطهر حضرت علی علیه السلام

۲- مرقد مطهر امام کاظم وامام جواد علیهما السلام

۳- مرقد مطهر امام هادی وامام حسن عسگری علیهما السلام

۴- مرقد مطهر امام حسین وحضرت ابوالفضل علیهما السلام

۵- تشرف به مسجد کوفه

۶-تشرف به مسجد حنانه

۷- مرقد مطهر میثم تمار

۸- تشرف به خانه امیرالمومنین علیه السلام

۹- قبرستان وادی السلام ومرقد مطهر انبیاء الهی و علمای اسلام

۱۰- مرقد مطهر حرّ

۱۱- اماکن متبرکه و مقدسه کربلا

دیدارها و برنامه‌های انجام شده در طول سفر

۱- برگزاری نماز جماعت ۳ وعده  در روز

۲- قرائت دعاها و زیارت‌های امین الله و عاشورا

۳- سخنرانی توسط حجت الاسلام ملااحمدی و حجت الاسلام خراسانی

۴- دیدار با آیت الله سید سعید حکیم

۵- دیداربا مسئولان مجلس اعلای عراق

۶- شرکت در مجلس سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین پناهیان و مداحی حاج مهدی رسولی

گزارشی از سفر ۱۲ روزه اربعین

 روز اول

این سفر معنوی در روز ۱۱صفر،  ۹ آبان ماه ۱۳۹۶ ساعت ۳ بعداز ظهر آغاز شد و طلاب در طول سفر با ذکر صلوات و استماع مداحی و روضه سخنرانی اوقات سفر را سپری کردند. برای نماز جماعت مغرب و عشا در مسجدی توقف کردند. صرف شام در موکب امام خامنه‌ای خرم آباد هماهنگ شده بود که با استقبال گرم اهالی ولایی این شهر، شام بین طلاب توزیع و صرف شد.

روز دوم

کاروان اربعین قبل از اذان صبح به مرز شلمچه رسید و طلاب برای نماز جماعت آماده شدند. بعد از اقامه نماز صبح و صرف صبحانه که توسط موکب‌های ایرانی آماده شده بود، طلاب از گیت‌های خروجی وارد  خاک عراق و برای تشرف به کاظمین، سوار اتوبوس شدند. ساعت ۱۰ شب اتوبوس در کاظمین توقف کرد و طلاب برای زیارت دو امام بزرگوار به حرم مشرف شدند.

روز سوم

طلاب بعداز زیارت مرقد مطهر امامین جوادیین علیهماالسلام، ساعت ۳ صبح به طرف سامرا حرکت کردند وحوالی اذان صبح به سامرا رسیدند. حدود ۴ کیلومتر پیاده طی شد تا طلاب بتوانند به حرم مشرف شوند. بعد از زیارت و استراحت، ساعت ۱۱ از حرم خارج شدند و به سمت نجف حرکت کردند.

طلاب حدود ساعت ۹ شب به نجف وارد شدند و شب را در مؤسسه دارالحکمه نجف که حدود ۶ کیلومتر از حرم مطهر امیرالمؤمنین فاصله داشت استراحت کردند.

روز چهارم وپنجم

بعد از نماز صبح همه طلاب برای تشرف به محضر مولای متقیان امیرالمومنین آماده شدند. در راه طلاب به زبان‌های مختلف به نوحه‌خوانی پرداختند. پس از زیارت مرقد مطهر امام علی علیه السلام طلاب در گروهای ۱۵ تا۲۰ نفره به زیارت قبرستان وادی السلام، مسجد کوفه، مسجد حنانه، مرقد مطهر کمیل، میثم تمار و مسلم بن عقیل و سایر اماکن متبرکه این شهر رفتند و اعمال اماکن مقدس را به‌جا آوردند.

در مدت توفق دو روزه در نجف، طلاب به حرم مطهر و سایر اماکن متبرکه مشرف می‌شدند و از برنامه‌های معنوی و خصوصاً سخنرانی استاد پناهیان و مداحی آقای رسولی بهره بردند و در شب آخر به دیدار آیت الله سید سعید حکیم(حفظه الله) رفتند و ایشان ضمن خوش‌آمدگویی به طلاب، مطالبی ایراد کردند.

روز ششم، هفتم و هشتم

برنامه پیاده‌روی، از روز یکشنبه ۱۴ آبان ماه مصادف با ۱۶ صفر آغاز شد. طلاب بعد از اقامه نماز صبح و قرائت دعای عهد، به صورت دسته‌جمعی به سمت حرم مطهر حضرت علی علیه‌السلام حرکت کردند و زیارت وداع با امیرالمومنین را قرائت کرده و به سمت کربلا حرکت کردند. در طول پیاده‌روی سه روزه از برنامه‌های نماز جماعت، سخنرانی، مداحی و عزاداری که در موکب‌های بین راه برگزارمی‌شد استفاده کردند و عصر روز سه شنبه وارد شهر مقدس کربلا شدند و به زیارت مرقد مطهر امام حسین وحضرت عباس علیهما السلام مشرف شدند.

روز نهم و دهم

محل استقرار طلاب در نزدیکی حرم مطهر امام حسین علیه السلام بود. طلاب در طول دو روز استقرار در کربلا کمال استفاده از مشاهد مشرفه و اماکن مقدسه را بردند و با شرکت در برنامه سخنرانی و قرائت زیارت‌های مأثوره که در محل اقامت برگزار می‌شد، از فیوضات این مجالس بهره بردند. همچنین در نشستی که باحضور برخی از مسئولان مجلس اعلای عراق آنجام شد، با برنامه‌ها و نظرات آنها آشنا شدند. طلاب شب جمعه را در کنار مرقد مطهر سپری کردند.

روز یازدهم و دوازدهم

طلاب در روز جمعه بعد از قرائت زیارت اربعین و وداع با امام حسین و حضرت عباس علیهما السلام، به سمت مرز شلمچه حرکت کردند و در بین راه برای نماز و نهار توقف کردند. ساعت ۴ بعد از ظهر روز شنبه، بعد از ۱۲روز  به قم رسیدند که طلاب و کارکنان حاضر در مدرسه با اسفند و شربت از زائران اربعین استقبال کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشان دهيد ربات نيستيد: *